- Mfr. #:
- MAX5407EKA+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap Audio Log Taper
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Package / Case: | SOT-23-8 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5407 |
| Part # Aliases: | MAX5407 |
| Taper: | Log |
| Digital Interface: | Direction+Clock |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 350 nA |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Description/Function: | 32-Tap Audio Digital Potentiometer |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Tolerance: | 25 % |
| Resistance: | 20 kOhms |
| Length: | 2.9 mm |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 1.63 mm |
| Height: | 1.1 mm |
| Unit Weight: | 0.001411 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAX5407EKA+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5407EKA+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5407EKA+TCT-ND | 1,712 | 13.46 | 12.08 | 9.12 | 7.54 | 7.54 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | MAX5407EKA+TDKR-ND | 1,712 | 13.46 | 12.08 | 9.12 | 7.54 | 7.54 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | MAX5407EKA+TTR-ND | - | - | - | - | - | 7.33 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Mouser | 700-MAX5407EKAT | 3,451 | 12.69 | 11.38 | 8.67 | 7.56 | 7.56 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| element14 APAC | 2516264 | 2,079 | 13.38 | 12.00 | 9.15 | 9.15 | 9.15 | 2020-02-01T02:23:16Z |
| Avnet | MAX5407EKA+T | - | - | - | - | - | - | 2020-01-31T04:58:23Z |
| Farnell | 2516264 | 2,109 | 11.45 | 11.45 | 9.34 | 8.29 | 8.08 | 2020-01-31T02:48:25Z |
| Farnell | 2516264RL | - | - | 11.45 | 9.34 | 8.29 | 8.08 | 2020-01-31T02:48:25Z |
| Newark | 73Y4905 | 2,079 | 12.69 | 11.38 | 8.67 | 7.14 | 7.14 | 2020-01-31T03:51:19Z |
| Avnet Europe | MAX5407EKA+T | - | - | - | - | - | 11.04 | 2020-01-31T08:23:55Z |
| Ameya360 | MAX5407EKA+T | 2,500 | - | - | - | - | 9.38 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| Sourceability | MAX5407EKA+T | 7,500 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 4111988 | 561 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Quest | MAX5407EKA+T | 4 | 18.91 | 14.18 | 14.18 | 14.18 | 14.18 | 2020-01-31T11:19:10Z |
| GreenTree Electronics | MAX5407EKAT | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Chip 1 Exchange | MAX5407EKA+T | 2,250 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| OMO Electronics | 212764 | 33,072 | - | - | 7.91 | 6.47 | 6.47 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| LCSC | C185834 | 2,464 | 7.20 | 5.33 | 4.65 | 4.41 | 4.41 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Dana Microsystems | MAX5407EKA+T | 1,222 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| Au Ling | MAX5407EKA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| Sierra IC | MAX5407EKA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MAX5407EKA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | MAX5407EKA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5407EKA+T due to regional differences or acquisition. MAX5407EKA+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5407EKA+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5407EKA+T – Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-8 from Maxim Integrated.
- MAX5407 DS - Maxim Integrated
- 1-888-629-4642, or visit Maxim's website at www.maxim-ic.com. PART. TEMP. RANGE. PIN-. PACKAGE. TOP MARK. MAX5407EKA -40°C to +85°C. 8 SOT23.
- MAX5407EKA-T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5407EKA-T in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5407EKA+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5407EKA+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap Audio Logarithmic Taper Digital Potentiometer datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5407EKA+T - Maxim Integrated Products - Volatile Digital ...
- Buy MAX5407EKA+T - Maxim Integrated Products - Volatile Digital Potentiometer, SOT PoT™, 20 kohm, Single, Increment Decrement, Log (Audio), ± 25%.
- MAX5407EKA+T in Reel by Maxim Integrated | Digital ...
- Buy Maxim Integrated MAX5407EKA+T in Reel. MAX5407 Series Volatile 32 Tap 20 kOhm Low-Power Digital Potentiometer - SOT23-8 from Future Electronics.
- Maxim Integrated|Maxim Integrated MAX5407EKA+T|Digital ...
- Maxim Integrated Maxim Integrated MAX5407EKA+T US$1.18 LCSC electronic components online Analog ICs Digital Potentiometer ICs leaded ...
- MAX5407EKA+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5407EKA+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5407EKA T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs ...
- Maxim Integrated MAX5407EKA T Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Maxim ...
- MAX5407EKA+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5407EKA+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...