- Mfr. #:
- X9015US8IZ
- Description:
- Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Series: | X9015 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Packaging: | Tube |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 50 uA |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Taps per POT: | 32 |
| Height: | 1.5 mm |
| Unit Weight: | 0.002540 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
X9015US8IZ is available at OMO Electronic.We can offer X9015US8IZ for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
X9015US8IZ Price & Stock
Renesas X9015US8IZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | X9015US8IZ-ND | 10,505 | 19.59 | 17.62 | 13.29 | 8.97 | 8.31 | 2019-11-09T13:41:06Z |
| Mouser | 968-X9015US8IZ | 1,779 | 16.51 | 13.99 | 11.19 | 8.12 | 7.63 | 2019-11-08T22:14:50Z |
| Avnet | X9015US8IZ | - | - | - | - | - | 8.13 | 2019-11-09T02:10:46Z |
| Newark | 79K8989 | - | - | - | - | - | 8.67 | 2019-11-09T02:43:34Z |
| Avnet Europe | X9015US8IZ | - | 13.66 | 12.56 | 10.51 | 10.51 | 10.51 | 2019-11-10T07:58:08Z |
| Classic Components | X9015US8IZ | 539 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for X9015US8IZ due to regional differences or acquisition. X9015US8IZ may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- X9015US8IZ Renesas / Intersil | Mouser
- X9015US8IZ Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D datasheet, inventory, & pricing.
- X9015US8IZ-2.7 Renesas / Intersil | Mouser
- X9015US8IZ-2.7 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D datasheet, inventory, & pricing.
- X9015US8IZ Renesas Electronics America Inc | Integrated ...
- Order today, ships today. X9015US8IZ – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC from Renesas Electronics ...
- X9015 Datasheet - Renesas Electronics
- Aug 14, 2015 — X9015US8IZ-2.7* (Note). X9015U ZG. -40 to +85. 8 Ld SOIC. M8.15. * Add “T1” suffix for tape and reel. NOTE: Intersil Pb-free plus anneal ...
- X9015US8IZ-2.7 by Renesas Electronics Digital ... - Avnet
- Buy Renesas Electronics X9015US8IZ-2.7 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- X9015US8IZ Intersil - Digital Potentiometers - Distributors ...
- Find the best pricing for Intersil X9015US8IZ by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for X9015US8IZ availability, pricing, ...
- X9015US8IZ Datasheet(PDF) - Renesas Technology Corp
- Low Noise, Low Power, Volatile Single Digitally Controlled (XDCP?) Potentiometer, X9015US8IZ datasheet, X9015US8IZ circuit, X9015US8IZ data sheet ...
- x9015us8iz-2.7 potentiometer of datasheet pdf
- X9015US8IZ-2.7 POTENTIOMETER OF DATASHEET PDF. X9015US8IZ-2.7. Package : Manufacturer : INTERSIL[Intersil Corporation]. Pins : Description : Single ...
- X9015US8IZ-2.7T1 Renesas Electronics Digital Potentiometer ...
- Renesas Electronics X9015US8IZ-2.7T1 Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for ...