- Mfr. #:
- MCP42010T-I/ST
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 256 Step SPI 10kOhm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Current: | 340 uA |
| Description/Function: | 256 Step SPI 10k Ohm with SPI Interface |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MCP42010T-I/ST is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MCP42010T-I/ST,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MCP42010T-I/ST Price & Stock
Microchip MCP42010T-I/ST pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP42010T-I/STCT-ND | 5,366 | 14.08 | 14.08 | 11.76 | 11.76 | 11.76 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Digi-Key | MCP42010T-I/STDKR-ND | 5,366 | 14.08 | 14.08 | 11.76 | 11.76 | 11.76 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Digi-Key | MCP42010T-I/STTR-ND | 5,000 | - | - | - | - | 9.33 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Mouser | 579-MCP42010T-I/ST | 3,925 | 14.08 | 14.08 | 10.70 | 10.70 | 10.70 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| Arrow Electronics | MCP42010T-I/ST | 1 | 14.03 | 14.03 | 14.03 | 14.03 | 14.03 | 2019-12-02T15:52:22Z |
| Microchip | MCP42010T-I/ST | 2,500 | - | - | 10.70 | 10.35 | 10.21 | 2019-12-03T02:02:25Z |
| Avnet | MCP42010T-I/ST | - | - | - | - | - | 12.08 | 2019-11-30T01:24:20Z |
| Farnell | 3102784 | 2,347 | 14.48 | 14.30 | 11.02 | 11.02 | 11.02 | 2019-12-02T15:06:39Z |
| Farnell | 3102784RL | - | - | - | - | 11.02 | 11.02 | 2019-12-02T15:06:39Z |
| Newark | 02AH4479 | - | 13.02 | 12.88 | 10.49 | 10.49 | 10.49 | 2019-11-26T16:32:11Z |
| Newark | 92C4195 | - | 14.57 | 14.57 | 11.05 | 11.05 | 11.05 | 2019-11-26T16:32:11Z |
| Avnet Europe | MCP42010T-I/ST | - | - | - | - | - | 15.27 | 2019-12-02T07:20:30Z |
| Allied Electronics & Automation | 70454206 | - | - | - | - | - | 14.66 | 2019-12-02T12:05:20Z |
| Sourceability | MCP42010T-I/ST | 2,347 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 6176821 | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Quest | MCP42010T-I/ST | 1,140 | 23.23 | 15.49 | 11.62 | 9.29 | 9.29 | 2019-12-02T11:17:09Z |
| Bison Technologies | MCP42010T-I/ST-149901-MICROCHIP | 1,335 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| OMO Electronics | 225862 | 690 | - | - | 9.53 | 7.79 | 7.79 | 2019-12-02T10:29:31Z |
| Dana Microsystems | MCP42010T-I/ST | 428 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Nexxon | MCP42010T-I/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MCP42010T-I/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP42010T-I/ST due to regional differences or acquisition. MCP42010T-I/ST may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP42010T-I/ST Microchip Technology | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. MCP42010T-I/ST – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP from Microchip Technology. Pricing and ...
- MCP42010T-I/ST Microchip Technology | Mouser
- MCP42010T-I/ST Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 256 Step SPI 10kOhm datasheet, inventory, & pricing.
- MCP42010-I/ST Microchip Technology | Mouser
- MCP42010-I/ST Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 256 Step SPI 10kOhm datasheet, inventory, & pricing.
- MCP42010 - Digital Potentiometers - Microchip Technology
- The MCP42010 is a dual-channel, 8-bit digital potentiometer features 10kΩ end-to-end resistance value with an SPI serial interface.
- MCP42010T-I/ST by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP42010T-I/ST with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- MCP42010T-I/ST Microchip - Digital Potentiometers ... - Octopart
- Find the best pricing for Microchip MCP42010T-I/ST by comparing bulk discounts from 12 distributors. Octopart is the world's source for MCP42010T-I/ST ...
- MCP42010T-I/ST in Reel by Microchip | Digital Potentiometers ...
- Buy Microchip MCP42010T-I/ST in Reel. DIGITAL POT, 256 STEPS, SPI, 10KOHMS, DUAL CHANNEL from Future Electronics.
- MCP42010T-I/ST datasheet - The MCP41010 Single-channel ...
- MCP42010T-I/ST The MCP41010 Single-channel Digital Potentiometer Features 8-bit Resolution (256 Wiper Steps), And an Industry-standard SPI#153; Serial ...
- Microchip Technology Inc. - MCP42010T-I/ST - Digital Pot ...
- MCP42010T-I/ST from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP42010-I/ST by Microchip Digital Potentiometers | Avnet ...
- Buy Microchip MCP42010-I/ST in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital Potentiometers ...