- Mfr. #:
- MAX5409ETE+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual Audio Log Taper
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Package / Case: | TQFN-EP-16 |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5409 |
| Series: | MAX5409 |
| Taper: | Log |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Analog and Digital |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 100 uA |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 0.73 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. MAX5409ETE+T is now available at OMO. Request a quote of MAX5409ETE+T please use the request quote or email us a RFQ.
MAX5409ETE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5409ETE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5409ETE+TCT-ND | 3,812 | 40.85 | 36.70 | 28.53 | 20.51 | 20.51 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Digi-Key | MAX5409ETE+TDKR-ND | 3,812 | 40.85 | 36.70 | 28.53 | 20.51 | 20.51 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Digi-Key | MAX5409ETE+TTR-ND | 2,500 | - | - | - | - | 19.74 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Mouser | 700-MAX5409ETET | 2,500 | 34.72 | 31.20 | 25.49 | 24.23 | 24.23 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| Avnet | MAX5409ETE+T | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T01:24:20Z |
| Avnet Europe | MAX5409ETE+T | - | - | - | - | - | 25.76 | 2019-12-02T07:20:30Z |
| LTL Group | 4111995 | 4,876 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Dana Microsystems | MAX5409ETE+T | 274 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Nexxon | MAX5409ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MAX5409ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX5409ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5409ETE+T due to regional differences or acquisition. MAX5409ETE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5409ETE+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5409ETE+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual, Audio, Log Taper Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5409ETE+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5409ETE+T – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 32 Taps SPI Interface 16-TQFN (4x4) from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5409ETE+T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5409ETE+T in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5409ETE+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5409ETE+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5409ETE+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5409ETE+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- MAX5409ETE+T datasheet - Specifications: Number of ...
- MAX5409ETE+T Specifications: Number of Circuits: 2 ; Resistance (Ohms): 10K ; Interface: 4-Wire SPI (Chip Select) ; Taps: 32 ; Package / Case: 16-WQFN ...
- MAX5409ETE+T - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides MAX5409ETE+T with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide MAX5409ETE+T ...
- MAX5409ETE Price & Stock | DigiPart
- MAX5409ETE+T, Maxim Integrated, IC POT DGTL DUAL AUDIO 16-TQFN. Data Acquisition - Digital Potentiometers. In Stock ...
- MAX5409ETE+T Maxim Integrated | Clock / Timing | Clock ...
- MAX5409ETE+T Maxim Integrated Clock / Timing Clock Generators, PLLs, Frequency synthesizers sell、Chip One Stop Part Number ...