- Mfr. #:
- MAX5435LEZT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap Nonvolatile I2C Linear
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSOT-23-6 |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5435 |
| Series: | MAX5435 |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Length: | 2.9 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 2 uA |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Width: | 1.6 mm |
| Height: | 0.88 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. MAX5435LEZT+T is now available at OMO. Request a quote of MAX5435LEZT+T please use the request quote or email us a RFQ.
MAX5435LEZT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5435LEZT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-MAX5435LEZTT | 3,743 | 12.01 | 11.39 | 7.94 | 7.52 | 7.52 | 2020-01-14T02:27:25Z |
| Digi-Key | MAX5435LEZT+T-ND | - | - | - | - | - | 5.63 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Avnet | MAX5435LEZT+T | - | - | - | - | - | 6.32 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| Avnet Europe | MAX5435LEZT+T | - | - | - | - | - | 8.44 | 2020-01-14T09:02:47Z |
| LTL Group | 4112128 | 921 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Nexxon | MAX5435LEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MAX5435LEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5435LEZT+T due to regional differences or acquisition. MAX5435LEZT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5435LEZT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5435LEZT+T – Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps I²C Interface TSOT-23-6 from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5435LEZT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5435LEZT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap, Nonvolatile, IA C, Linear, Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5435LEZT+T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5435LEZT+T in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5435LEZT-T datasheet - 32-Tap, Nonvolatile, I2C, Linear ...
- MAX5435LEZT-T 32-Tap, Nonvolatile, I2C, Linear, Digital Potentiometers The MAX5432-MAX5435 nonvolatile, linear-taper, digital potentiometers perform the ...
- MAX5435LEZT+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5435LEZT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- MAX5435LEZT-T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5435LEZT-T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- MAX5435LEZT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5435LEZT+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5435LEZT+T - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- MAX5435LEZT+T. Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps I2C Interface TSOT-23-6. 1 sellers list MAX5435LEZT+T ...
- Maxim Integrated Products MAX543 Series Datasheets ...
- MAX543 series- 32-Tap, Nonvolatile, I2C, Linear, Digital Potentiometers. Lead-free from Maxim Integrated Products datasheet.