- Mfr. #:
- TPL0202-10MRTER
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 256 Taps,Dual Ch Dig Potentiometer
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | WQFN-16 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | TPL0202-10 |
| Digital Interface: | SPI |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 5 A |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Taps per POT: | 256 |
| Tolerance: | 20 % |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Temperature Coefficient: | 12 PPM / C |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Unit Weight: | 0.000557 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
The price and lead time for TPL0202-10MRTER depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TPL0202-10MRTER Price & Stock
Texas Instruments TPL0202-10MRTER pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28196-1-ND | 2,688 | 13.37 | 12.01 | 9.06 | 6.12 | 6.12 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Digi-Key | 296-28196-6-ND | 2,688 | 13.37 | 12.01 | 9.06 | 6.12 | 6.12 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Digi-Key | 296-28196-2-ND | - | - | - | - | - | 5.50 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Texas Instruments | TPL0202-10MRTER | 15,788 | 11.82 | 10.63 | 8.59 | 5.00 | 5.00 | 2019-12-11T02:03:31Z |
| Mouser | 595-TPL0202-10MRTER | 6,637 | 12.95 | 10.98 | 8.80 | 6.38 | 5.50 | 2019-12-09T22:41:14Z |
| Avnet | TPL0202-10MRTER | - | - | - | - | - | 6.24 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| element14 APAC | 1872189 | - | 12.77 | 10.83 | 8.68 | 7.64 | 7.64 | 2019-12-11T02:23:18Z |
| element14 APAC | 1872189RL | - | - | 10.83 | 8.68 | 7.64 | 7.64 | 2019-12-11T02:23:18Z |
| Avnet Europe | TPL0202-10MRTER | - | - | - | - | - | 8.42 | 2019-12-10T07:58:32Z |
| GreenTree Electronics | TPL0202-10MRTER | 354 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| OMO Electronics | 376214 | 285 | - | - | 20.71 | 18.64 | 18.64 | 2019-12-10T11:10:31Z |
| Dana Microsystems | TPL0202-10MRTER | 1,580 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Au Ling | TPL0202-10MRTER | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| North Star Micro | TPL0202-10MRTER | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPL0202-10MRTER due to regional differences or acquisition. TPL0202-10MRTER may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPL0202 256-Taps Dual Channel Digital Potentiometer With ...
- The. TPL0202-10 has an end-to-end resistance of 10 kΩ. This DPOT can be used as a mechanical potentiometer replacement, allowing the user (or software) to ...
- TPL0202-10MRTER | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Description for the TPL0202-10. The TPL0202 has two linear-taper digital potentiometers (DPOTs) with 256 wiper positions. Each potentiometer can be used as a ...
- TPL0202-10 data sheet, product information and support | TI ...
- TI's TPL0202-10 is a Digital potentiometers (digipots). Find parameters, ordering and quality information.
- TPL0202-10MRTER Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. TPL0202-10MRTER – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-WQFN (3x3) from Texas Instruments. Pricing ...
- TPL0202-10MRTER Texas Instruments | Mouser
- TPL0202-10MRTER Texas Instruments Digital Potentiometer ICs 256 Taps,Dual Ch Dig Potentiometer datasheet, inventory, & pricing.
- TPL0202-10MRTER by Texas Instruments Digital ... - Avnet
- Buy Texas Instruments TPL0202-10MRTER in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- TPL0202-10MRTER by Texas Instruments | Digital ...
- Buy TPL0202-10MRTER with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- TPL0202-10MRTER footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the TPL0202-10MRTER by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- TPL0202-10MRTER . - Texas Instruments - Non Volatile ...
- Buy TPL0202-10MRTER . - Texas Instruments - Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, SPI, Linear, ± 20%, 2.7 V. element14 offers special pricing, ...
- TPL0202-10MRTER | TPL0202-10MRTER, Digital ...
- Buy TPL0202-10MRTER, Digital Potentiometer 12kΩ 256-Position Linear 2-Channel Serial-3 Wire, Serial-SPI 16 Pin, WQFN,TPL0202-10MRTER. Free Next ...